



































Categoria de aparataj electric cuprinde tot ce ai nevoie pentru instalația electrică a casei: prize Schuko, întrerupătoare, comutatoare cap scară, dimmere, rame decorative și doze de montaj. La ProduseLED găsești aparataj de la Gewiss (seriile Chorus și System), Spin Top, întrerupătoare touch cu panou de sticlă și aparataj aparent pentru montaj rapid. Peste 300 de produse în stoc, inclusiv rame din sticlă, plastic și metal, în 1 până la 4 posturi.
Seria Chorus este gama mid-range a Gewiss, cu peste 100 de mecanisme și rame disponibile. Sistem modular complet: mecanismele se montează pe suport metalic, iar ramele decorative se clipșează independent — poți schimba aspectul fără a înlocui mecanismul electric. Rame disponibile în alb, negru, gri, titan și variante din sticlă sau metal. Compatibilă cu doze modulare Gewiss de 3M, 4M sau 6M.
Seria entry-level Gewiss, cu 97 de produse în gamă. Aceleași mecanisme de calitate ca și Chorus, dar cu rame mai accesibile din tehnopolimer. Ideală pentru proiecte cu buget controlat — birouri, apartamente de închiriat, spații comerciale — fără a face compromisuri la funcționalitate și siguranță. Certificare completă EN 60669.
Gamă de aparataj încastrat și aparent la prețuri foarte competitive. 34 de produse: întrerupătoare simple, duble, comutatoare, prize Schuko și prize duble. Design simplu, funcțional, potrivit pentru renovări rapide, anexe, garaje și spații utilitare. Montaj standard în doze rotunde Ø60mm.
Întrerupătoare cu activare prin atingere pe panou de sticlă temperată, fără părți mobile. 19 modele disponibile, în variante cu 1, 2 sau 3 canale. Design ultra-modern cu LED indicator, disponibile în negru și alb. Trendul dominant în design interior 2025-2026 — completează perfect interioarele contemporane și minimaliste.
27 de modele de rame din sticlă temperată în diverse culori: negru, alb, gri, auriu. Transformă orice întrerupător clasic într-un element de design. Se montează pe mecanismele Gewiss Chorus sau System, oferind un upgrade vizual premium fără a schimba instalația electrică existentă.
Cea mai frecventă confuzie la achiziționarea aparatajului. Iată explicația simplă:
| Produs | Ce face | Câte puncte de comandă | Când îl folosești |
|---|---|---|---|
| Întrerupător simplu | Aprinde/stinge lumina | 1 singur loc | Camere cu o singură intrare |
| Întrerupător dublu | Aprinde/stinge 2 circuite separate | 1 singur loc | Baie (plafonieră + oglindă) |
| Comutator (cap scară) | Aprinde/stinge din 2 locuri diferite | 2 locuri (pereche) | Scări, holuri, dormitor (ușă + pat) |
| Comutator cruce | Adaugă un al 3-lea punct de comandă | 3+ locuri | Holuri lungi cu 3+ intrări |
| Buton (cu revenire) | Activează cât este apăsat | — | Sonerie, control dimmer, automatizări |
| Dimmer (variator) | Reglează intensitatea luminii | 1 loc | Living, dormitor — cu becuri dimabile |
Regula simplă: Dacă aprinzi lumina din 2 locuri diferite (de ex. de la ușă și de la pat), ai nevoie de 2 comutatoare (cap scară), nu de întrerupătoare. Aceasta este greșeala cea mai frecventă la comandă.
| Tip priză | Descriere | Utilizare |
|---|---|---|
| Priză Schuko (cu împământare) | Standard european, 16A/250V, cleme laterale | Obligatorie în instalații noi — toate camerele |
| Priză dublă | 2 prize Schuko pe un mecanism | Zone cu multe echipamente (birou, living) |
| Priză cu capac IP44 | Schuko cu capac protecție la stropi | Baie, bucătărie lângă chiuvetă, exterior |
| Priză USB / USB-C | Încărcător USB integrat în perete | Dormitor (noptieră), birou, bucătărie |
| Priză TV (coaxial) | Conexiune cablu TV/satelit | Living, dormitor — lângă priza electrică |
| Priză date RJ45 | Port Ethernet Cat6 | Birou, living — rețea prin cablu |
| Cameră | Prize Schuko | Întrerupătoare/Comutatoare | Prize speciale |
|---|---|---|---|
| Living (20-30 m²) | 10-14 prize | 2-3 comutatoare cap scară | 1-2 TV, 1-2 RJ45 |
| Dormitor | 6-8 prize | 2 comutatoare (ușă + pat) | 1 TV, 1-2 USB noptieră |
| Bucătărie | 8-12 (blat) + 2-3 (jos) | 1-2 întrerupătoare | 1-2 prize dedicate (cuptor, mașină spălat) |
| Baie | 2-3 prize IP44 | 1-2 (plafonieră + oglindă) | 1 priză mașină de spălat |
| Hol | 2-3 prize | 2+ comutatoare cap scară | 1 buton sonerie |
| Birou | 6-8 prize | 1-2 întrerupătoare | 2 RJ45, 1-2 USB |
| Caracteristică | Aparataj încastrat | Aparataj aparent (PT) |
|---|---|---|
| Montaj | În doză în perete (șliț necesar) | Direct pe perete (fără doză) |
| Aspect | Elegant, la nivelul peretelui | Iese din perete 3-4 cm |
| Instalare | Necesită doze + canale în perete | Rapidă, fără spargeri |
| Ideal pentru | Locuințe, birouri, spații noi/renovate | Garaje, ateliere, anexe, instalații temporare |
| Preț | Mecanism + ramă separată | Produs complet, preț accesibil |
Aparatajul modern Gewiss (Chorus și System) este modular: cumperi mecanismul (funcția electrică) și rama (aspectul decorativ) separat. Avantajul: poți schimba oricând designul fără a modifica instalația.
Exemple practice:
| Aparat | Înălțime de la podea | Observații |
|---|---|---|
| Prize standard | 30 cm | De la pardoseala finită la centrul dozei |
| Prize blat bucătărie | 110 cm | 15 cm deasupra blatului standard |
| Întrerupătoare | 100-110 cm | La înălțimea mâinii pentru acces ușor |
| Prize baie | Minim 110 cm, IP44 | În afara zonelor de protecție apă |
Întrerupătorul comandă un circuit de lumină dintr-un singur loc (de ex. de la ușa camerei). Comutatorul (numit și „cap scară") comandă același circuit din 2 locuri diferite — de exemplu, de la ușa dormitorului și de la pat. Pentru funcționarea cap scară ai nevoie de 2 comutatoare interconectate, nu de 2 întrerupătoare.
Conform normativului I7: 2.5 mm² cupru pentru circuitul de prize (protejat de disjunctor 16A) și 1.5 mm² cupru pentru circuitul de iluminat (protejat de disjunctor 10A). Pentru circuite speciale (cuptor electric, aer condiționat): 4 mm² sau 6 mm². Maximum 8 prize pe un circuit de 16A, dar 5-6 este practica recomandată.
Da. Conform normativelor actuale din România, toate prizele din instalațiile noi trebuie să fie tip Schuko (cu împământare laterală). Prizele fără împământare se mai comercializează doar pentru înlocuire în instalații vechi, dar nu sunt permise în instalații noi sau renovări complete.
Nu direct — seriile Chorus și System au sisteme de clipșare diferite. Mecanismele Chorus sunt compatibile cu ramele Chorus, iar mecanismele System cu ramele System. Între serii, compatibilitatea este asigurată doar la nivel de doze de montaj (aceleași doze modulare Gewiss funcționează cu ambele serii).
În baie trebuie respectate zonele de protecție conform normativului I7. În zona 2 (la 60 cm+ de cadă/duș) și zona 3 (restul băii): prize cu capac IP44, întrerupătoare IP44 sau protejate. Niciodată nu monta aparataj IP20 (fără protecție la apă) în baie. Întrerupătoarele pentru baie se montează de preferință în afara băii (pe hol).
Dacă îți dorești un design modern, minimalist — absolut. Întrerupătoarele touch au panou de sticlă temperată (rezistentă), activare prin atingere (fără piese mobile care se uzează) și LED indicator. Sunt ușor de curățat și dau un aspect premium oricărei camere. Dezavantajul: prețul este mai ridicat decât aparatajul clasic, iar unele modele necesită fir de nul (care poate lipsi în instalații vechi).